Práce s obrazy disku

Jistě jste se již někdy setkali s tzv. obrazy disku, ty jsou obvykle ve formátu ISO. Tyto soubory obvykle obsahují obraz, který lze vypálit na přenosné medium, jak s těmito disky pracovat v Debianu?

Vypálení obrazu disku

Záleží na pracovním prostředí, pokud používáte Gnome Shell k vypálení obrazu je nainstalováno Brasero (pokud není nainstalován, zadejte sudo apt install brasero). Pokud používáte prostředí Plasma, nainstalujte aplikaci k3b, pomocí příkazu sudo apt install k3b, případně pomocí správce softwaru. Samozřejmě je možné aplikaci Brasero použít v KDE Plasma a aplikaci k3b použít v Gnome Shell.

Pokud máte software nainstalovaný, stačí již jen kliknout na obraz disku pravým tlačítkem a zvolit otevřít v programu. Zde zvolíte buď Brasero nebo k3b. Postup je i nadéle téměř stejný; Zvolíte optickou mechaniku, v které chcete nechat disk vypálit, případně upravíte rychlost zápisu a kliknete na vypálit.

Brasero

k3b

Připojení obrazu disku

Pro připojení disku v pracovním prostředí Gnome slouží snadná ulitka Gnome Disk. Na obraz disku klikněte pravým tlačítkem myši, zvolte Otevřít jinou aplikací, zde zvolte Připojování obrazů disků. Po stisknutí na tlačítko vybrat se zvolený obraz disku připojí a je možné do něj nahlížet například pomocí správce souborů.

Připojení obrazu disku v Gnome

Prohlížení připojeného obrazu disku

V ostatních pracovních prostředích je možné použít jednoduchou aplikaci Furius ISO Mount Tool. Tento nástroj nainstalujete pomocí příkazu sudo apt install furiusisomount. Ve správcích softwaru jej pak lze najít pod názvem Furius ISO Mount. Po spuštění aplikace stačí zvolit cestu k obrazu disku a kliknout na tlačítko Mount.

Připojení obrazu pomocí Furius ISO Monut Tool

Připojení obrazu v terminálu

Nejprve vytvořte složku, ke které budete obraz připojovat. V příkladu vytvoříme složku obraz v adresáři /mnt.

sudo mkdir  /mnt/obraz

do této složky pomocí následujícího připojte zvolený obraz. V mém případě se obraz nachází ve složce /home/judytka/debian a nese název debian.iso. Připojím ho tedy příkazem:

sudo mount -o loop /home/judytka/debian/debian.iso /mnt/obraz

Připojení disku v terminálu

Náhled připojeného obrazu disku v prohlížeči Midnight Commander

Příspěvek byl publikován v rubrice Návody se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář