Koláž v Debianu

Chcete udělat svým přátelům radost a vytvořit koláž z fotek, která připomene radostné zážitky? Nemáte však příliš času? S tímto problémem vám pomůže jediný řádek v terminálu a pár stisknutí tlačítek myšky.

Instalace softwaru

Nejjednodužším způsobem je otevření terminálu a v něm pomocí následujích příkazů obnovit údaje repozitářů a nainstalovat aplikaci PhotoCollage.

sudo apt update && sudo apt install photocollage

Pro instalaci aplikace, je nutno znát heslo ROOT (nejsou-li oprávnění sudo nastaveny jinak).

Instalaci lze samozřejmě provést také graficky v Gnome pomocí Software, v KDE pomocí Discover. V obou případech hledejte aplikaci pod názvem PhotoCollage.

Tvorba koláží

Je to jednoduché, stačí otevřít aplikaci. Kliknout na ikonku nastavení, kde zvolíte, jakou bude mít obraz výstupní velikost, barvu a šířku rámečků.

Možnosti nastavení PhotoCollage

Dalším krokem je přidání obrázků, pro přidání obrázků stačí vlevo nahoře kliknout na Přidat obrázky. Obrázky se automaticky rozdělí po vybrání, pokud nebudete spokojení stačí kliknout na tlačítko Přegenerovat, jež změní uspořádání fotek a velikost rámečků. Pokud jste spokojeni s rámečky, ale chcete pouze změnit umístění libovolných dvou fotografii, stačí na první fotku kliknout a posunout jí na místo druhé fotografie. Počítač pár vteřin přemýšlí, provede přepočet a obrázky zamění bez toho, aby změnil poměr rámečků. Zhruba v polovině vrchní části se nachází číslo ukazující počet vygenerovaných snímků, mezi těmito snímky můžete přecházet a ten nejlepší poté uložit. Ukládání snímku se provádí tlačítkem Uložit pohlednici.

photocollage_generovani

Vygenerovaná pohlednice

Závěr

Ačkoliv má PhotoCollage jen pár možností nastavení dokáže vytvořit velmi zajímavé koláže a to doslova na pár kliknutí. Jediné co bych této aplikaci vytknul je, že není možné posunout obrázek uvnitř rámečku a je tedy nutné doufat, že počítač „neustřihne“ nejdůležitější část obrázku.

Použité obrázky z Pixabay

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář