Získat Debian

Kde získat Debian?

Před samotným získáním Debianu je nutné uvědomit si, kterou verzi Debianu vlastně chceme. Na této stránce budeme počítat s tím, že se jedná o běžný počítač, který není vybaven „exotickým“ hardwarem.

Architektura procesoru

U běžných počítačů a notebooků, které známe se nachází dvě  rodílné architektury procesorů. Staré počítače používají procesory s 32-bit architekturou. Naopak nové počítače využívají vyhradně procesory s 64-bit architekturou. Při výběru se řiďte následujícím pravidlem: Pokud byl váš počítač vyroben v posledních pěti letech, můžete si být jistí, že procesor má 64-bit architekturu. Počítač s 64-bit procesorem dokáže spustit i systém určený pro starší architekturu 32-bit, avšak systém již nebude podporovat některé programy určené pouze pro 64-bit architektury. Nevýhodou 32-bit architektury je hlavně podpora maximálně 4GB paměti RAM.

Svobodný, či nesvobodný?

Dalé je otázka, zda má systém obsahovat pouze svobodný software nebo i nějaký nesvobodný software třetích stran. U nesvobodného softwaru se obvykle jedná o různé ovladače hardwaru, např.: ovladač Wi-Fi karty, grafické karty apod. Odnož Debianu s nesvobodným softwarem se označuje jako non-free.

Kde tedy získat Debian?

Debian ISO obraz ISO obraz non-free DVD DVD non-free
64 bitů ISO obraz ISO obraz non-free DVD DVD non-free
32 bitů ISO obraz ISO obraz non-free

Na LinuxMarketu lze mimo instalačních DVD zakoupit také různé další užitečné předměty s logem Debianu, Tuxem, či logem jiné distribuce.