Flatpak je způsob pro nasazení a správu virtualizovaných aplikací pro běžné uživatele. Jeho hlavní výhodou je, že samotná aplikace je izolovaná od zbytku systému, pokud tedy potřebuje přístup k hardwaru či datům uživatele, musí si od uživatele vyžádat povolení k přístupu. Flatpak byl původně vyvíjen Fedorou, dnes jej však lze použít na celé řadě operačních systémů založených na Linuxu. Po instalaci jej nabízí například LMDE (Linux Mint Debian Edition). Přímým konkurentem je Snappy od Canonical vyvíjený pro Ubuntu.
Výhody a nevýhody Flatpaku
Jak již bylo zmíněno, hlavní výhodou je izolování aplikace od systému. Díky nezávislosti aplikace na operačním systému lze aplikaci teoreticky spustit na kterémkoliv operačním systému. Aplikace Flatpak má ve svém souboru zabalené všechny knihovny potřebné k běhu aplikace, není tedy potřeba řešit závislosti aplikace na konkrétním operačním systému. Tato výhoda s sebou však zároveň přináší nevýhodu v podobě velikosti místa aplikace na disku, pro SSD disk s malou kapicitou je tak nevhodný.
Jak Flatpak nainstalovat do Debianu?
Otevřeme terminál a zadáním su a hesla uživatele root se příhlásíme ke správě systému. Pokud nemáme nainstalovaného správce balíčků Gnome software, tak jej nainstalujeme pomocí příkazu:
apt install gnome-software |
Nyní nainstalujeme samotný Flatpak a rozšíření Gnome software pro správu aplikací Flatpak:
apt install flatpak gnome-software-plugin-flatpak |
Nyní už je jen potřeba přidat zdroj softwaru pro Flatpak a restartovat počítač:
flatpak remote-add –if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo |
Jak při instalaci rozpoznat, zda se jedná o systémovou aplikaci?
Pokud instalujete aplikaci pomocí Gnome software, lze snadno rozeznat, zda instalujete aplikaci, která je součástí repozitáře operačního systému, nebo z repozitáře Flatpak. U aplikací Flatpak je uveden zdroj softwaru dl.flathub.org.
Pingback: Jak snadno zálohovat v Debianu? | Debian
Pingback: FreeTube | Debian