Antivirové programy pro Linux

Pokud patříte mezi uživatele operačních systémů založených na Linuxu, určitě jste si někdy položili podobnou otázku jako já: Má smysl na linuxový desktop instalovat antivirový program? Na tuto otázku lze argumentovat nízkým počtem útoků na tento operační systém, i přesto ale pro klid v duši doporučuji nainstalovat si nějaký antivirový program do počítače. Na výběr máme několik antivirových programů.

V tomto článku se budu věnovat programu ClamAV, jelikož se jedná asi o nejznámější antivirový program určený pro Linux. Tento software je navíc open-source a stále aktivně vyvíjený, což je u antivirových programů důležité, aby mohly odolávat novým nástrahám.

Instalace

Pokud používáte operační systém Debian nainstalujete ClamAV pomocí příkazu

sudo apt install clamav clamtk

clamav nainstaluje antivirový program

clamtk nainstaluje grafickou nástavbu pro ovládání bez nutnosti znalosti textových příkazů.

clamtk_domovska_obrazovka

Domovská obrazovka grafické nástavby ClamTK

Po prvním spuštění

Nejprve doporučuji zkontrolovat nastavení. V konfiguraci klikněte na nastavení a zkontrolujte správné zatržení. Rozhodně by mělo být zatrženo Hledání potencionálně nebezpečných aplikací a kontrolování aktualizací programu.

clamtk_konfigurace

Menu konfigurace je chudé, avšak zcela dostačující

Pro zajištění automatických aktualizací je nutné ještě otevřít ikonku Aktualizační asistent, zvolit Můj počítač automaticky obdrží aktualizace a potvrdit kliknutím na Použít.

clamtk_aktualizacni_asistent

Nastavení automatických aktualizací

Sekce analýza

Tato sekce slouží pro manuální skenování jednotlivých souborů či adresářů. Pokud máte v počítači nějaký soubor, který považujete za nedůvěryhodný, je ideální nechat jej analyzovat na škodlivý kód. Analyzovat lze také soubory na jiném disku, je tedy možné například otestovat na škodlivý kód soubory na druhém disku a tím i třeba zachránit infikovaný počítač s jiným operačním systémem.

Zásady bezpečnosti

Na závěr článku bych rád zmínil důležité bezpečnostní zásady.

Jednou ze základních předpokladů je aktualizovaný software. Aktualizace se týkají jak antivirového programu, který díky aktualizacím odolává novým nástrahám, tak i operačního systému a jiného nainstalovaného softwaru. Díky aktualizacím totiž v softwaru ubývají známé bezpečnostní chyby.

Druhou zásadou je používání zdravého rozumu. Pokud mi například přijde neočekávaný e-mail s neznámou přílohou, určitě není vhodné tuto přílohu do počítače stahovat nebo navštěvovat odkazy v onom e-mailu. Pokud například povolím instalaci nějakého neznámého softwaru, tak ani sebelepší antivirový program pravděpodobně nepomůže.

Třetí zásadou je instalace softwaru z důvěryhodných zdrojů. Tato zásada je dost spjatá s druhou zásadou. Určitě je daleko lepší software zakoupit, než stahovat na internetu jeho nelegální kopii, která může být „vylepšena“ o škodlivý software.

Příspěvek byl publikován v rubrice Návody se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář