Testování zdraví disku-Graficky

Ačkoliv se to nezdá, pevný disk je velmi důležitou součástí počítače. Spousta lidí si tuto skutečnost však uvědomí až ve chvíli, kdy přijdou o svá data. Jak těmto problémům předejít?

Aplikace

Dosti oblíbenou a povedenou aplikací je GSmartControl, aplikace je velmi jednoduchá na obsluhu a zároveň pro její použití není potřeba používat terminál (pouze instalaci ukážu pomocí terminálu, jelikož tento způsob je jednotný ve všech DE).

Pro naisntalování spustíme terminál a zadáme do něj:

sudo apt install gsmartcontrol

Po úspěšné instalaci můžete terminál zavřít a spustit nově nainstalovaný GSmartControl.

Spuštění aplikace

Mezi aplikacemi najdětě GSmartControl a poklepejte na ikonku. Nyní vás počítač poprosí o zadání hesla správce (pokud jím již nejste). Po zadání hesla se aplikace spustí a zobrazí  volbu disků připojených k počítači.

Výběr disku GSmartControl

Volba připojených disků

Po zvolení disku se otevře nové okno, ve kterém o disku naleznete spoustou užitečných i neužitečných informací. Poslední záložkou je záložka Perform Tests, zde zvolíte test, který chcete provést (testy se líší dle prováděných úkonů). Po dokončení testu se zobrazí výsledek proběhlého testu.

GSmartControl výsledek testu

Výsledek testu

V případě, že test disku skončil se špatným výsledkem můžete stisknutím View Output zobrazit kompletní výsledky testu a zjistit konkrétní slabá místa vašeho disku.

GSmartControl výpis

Ukázka výpisu proběhlého testu

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář